Mit sikerült eddig elérnünk?

Eljött az év vége, az éves visszatekintések ideje. Mi sem maradunk ki: íme, mire vagyunk legbüszkébbek az idei évből – és mik a terveink jövőre.

Az elmúlt év vitathatatlanul legfontosabb eseménye, hogy civil egyesületünk elindult az önkormányzati választáson, és – ha fogalmazhatunk így – megnyerte azt. Egyesületünk jelöltje, Kocsis József lett városunk új polgármestere, jelöltjeink pedig az összes választókerületben nyertek, így együttesen 9 főt adva a 12 tagú képviselőtestületnek.

Ahogy sokszor elmondtuk: rettentően büszkék vagyunk erre az eredményre, kiváltképp azért, mert ehhez egy nagyon széles támogatottságra volt szükség, azt gondoljuk, hogy ez közös eredményünk a támogatóinkkal. És azt is gondoljuk, hogy ez annak is köszönhető, hogy azok az elvek, amelyeket zászlónkra tűztünk, nagyon sokaknak fontosak: a helyieket bevonva, őket partnerként kezelve, a döntéseket átlátható módon mutatva szolgálni a várost, a többség érdekét szolgálva. Vagy épp az új dolgok megálmodása helyett a meglévők működőképessé tétele, a koncepciózus és szakmai tervezés és végrehajtás, a helyi természeti és épített értékek kiemelt védelme.

De ezek az elvek és az erre épülő programunk nemcsak a kampány során voltak fontosak: választási programunk adja a keretét ötéves önkormányzati tevékenységünknek, a programpontok teljesítését – ahogy azt programunkban is ígértük – folyamatosan ismertetjük, tevékenységünket ilyen módon is láthatóvá tesszük.

Az elmúlt hónapokban a programunkban szereplő terveinken sokat dolgoztunk a háttérben, de fontos hangsúlyozni, hogy ezeket ütemezetten és tervezetten tudjuk csak végrehajtani. Sok esetben viszonylag egyszerűnek tűnő dolgoknál is le kell fektetni azokat az alapokat, amelyre építkezni lehet a következő években.

Emellett az is tény, hogy az előző városvezetéstől örököltünk néhány olyan feladatot, amelyekre nem számítottunk, és részben sikerült ezeket ugyan megoldanunk, de a saját terveink emiatt részben háttérbe szorultak. Több olyan „örökség” van még napirenden, amelyekben csak részmegoldásokat tudtunk eddig elérni. Ilyenek a kosárcsarnok befejezésének és az ovi-bölcsi közműellátásának a kérdései. Természetesen ezeken tovább dolgozunk.

Az alábbiakban röviden összefoglaltuk, a hivatalba lépéstől év végéig – tehát nagyjából az első 100 napban – milyen gyakorlati lépésekkel ültettük át a gyakorlatba programunk talán legfontosabb vezérelveit:

#ÁTLÁTHATÓSÁG
a helyi döntések hátterének és folyamatának megismertetése, a városi történések mind hitelesebb és könnyebben elérhető kommunikációja:

  • kezdeményezésünkre a kosárlabdacsarnok beruházásának alapos megismerésére szakértői vizsgálóbizottság állt fel
  • rendszeres heti videós beszámoló készül az önkormányzat tevékenységéről közvetlenül a polgármestertől
  • szimbolikusabb lépés: a városi döntések helyszínéül szolgáló városházi tanácsterem a
  • tanácskozások alkalmával elhúzott függönyök mellett zajlik, nyitva a város főterére
  • az átláthatósághoz kapcsolódik az ellenőrizhetőség is: a városi pénzügyekkel foglalkozó bizottság élére mindig kisebbségben lévő képviselőcsoport képviselőjét kell választani, ettől erősödhet az ellenőrző funkció. Szabályban rögzítve az elv, amely a mostani testületben már érvényesült is.

#PARTNERSÉG
lehetőség biztosítása a helyieknek a közügyekben való részvételre; aktív állampolgári tevékenységekre, egyeztetésekre; fokozott figyelem a lakossági jelzésekre:

  • évi több közmeghallgatás szervezése (eddig az önkormányzat SZMSZ-e alapján egy volt csak kötelező)
  • civil felszólalások lehetőségének biztosítása a rendkívüli képviselő-testületi üléseken is
  • a városi legfontosabb fejlesztési koncepciójának megalkotása (helyi építési szabályok / 2025-től települési terv) formális megnyitása a szélesebb közösség előtt, „városfejlesztési javaslataim” címmel – közvetlenül a főépítészhez, kiemelt helyeken hirdetve
  • egyesületünk havi rendszerességgel „kihelyezett fogadóórát” tart a városi termelői piacon, ahol egyesületünk tagjaival és a képviselőkkel lehet egyeztetni, javaslatokat tenni, beszélgetni, vitázni az aktuális ügyekről
  • a városi kommunikáció transzparens, kiegyensúlyozott, modern, kétoldali kommunikációra építő megújításához a lehető legszélesebb körben felmérettük a lakossági igényeket
  • a kényszerűségből meghozott változtatási tilalom enyhítése a családi fejlesztések és építkezések korlátozásának kiküszöbölésére

#FELELŐS_TERVEZÉS
koncepciózus, következményekben gondolkodó, előre tervező hozzáállás a város ügyeihez:

  • változtatási tilalom bevezetése a belterületekre a lakosságszám és a városi infrastruktúra összhangba hozataláért
  • határidőmódosítás elérése a Forrás utcai óvoda-bölcsőde-főzőkonyha beruházásánál
  • a 2025-ös központi adótervekre felkészülve új helyi adók bevezetése a várhatóan kieső városi bevételek pótlására, hogy a városnak maradjon szabadon felhasználható, nem kötelező feladatokra is büdzséje (az adóváltoztatás szinte kizárólag a gazdálkodó vállalkozásokat érinti)
  • a szabadidőtöltésre használt városi ingatlanok méltatlan állapotának megszüntetése: 2025-re széleskörű egyeztetés tervezve a balatoni városi nyaraló és az iharosi tábor fejlesztésére

#SZAKMAISÁG
a város fontos döntéseiben a szakmaiság erősítése:

  • a képviselő-testület munkáját támogató bizottságokba csak olyan külsős tagokat kértünk fel, akik megfelelő szakmai képzettséggel vagy tapasztalattal rendelkeznek
  • csatlakozás országos szintű szakmai szervezetekhez (Klímabarát Települések Szövetsége; Élhető Települések Országos Szövetsége)
  • a városi kommunikáció szolgáltatóbbá, valódi helyi érdekeket szolgáló átalakítását profi szakemberek bevonásával végzi a város

#HELYI_ÉRTÉKVÉDELEM

  • első „mesélő tábla” elhelyezve a zsidó temetőnél
  • a Viadukt éjszakai világításának helyrehozatala

Természetesen ez az összefoglaló nem teljeskörű, és elsősorban a programunk teljesítésére fókuszál, de abból sem mindent tartalmaz. (Elképesztően büszkék vagyunk például kulturális munkacsoportunk első Luca-napi programjára is, ami egy közös ötletelésből lett egy nagyon sikeres, reményeink szerint hagyományteremtő, jó hangulatú családi rendezvénnyé.) Számos területen egyelőre nem sikerült még előre lepnünk, több területen hátráltattak nem várt akadályok és számos kényszerű döntést is kénytelenek voltunk meghozni előre nem látható fejlemények miatt.

Amit viszont ígérünk és tervezünk jövőre: továbbra is előzetes terveink mentén, koncepciózusan, ütemezetten és a lakosságnak a lehető legnagyobb betekintést és részvételi lehetőségeket biztosítva haladunk tovább programunk végrehajtásával a biatorbágyiak érdekében. Dolgos 2025-re készülünk!